Kış Hazırlıkları

Cevizli Yayla Bandırması(Çamlıyayla_Tarsus)

Yayla bandırması
Yayla bandırması

bandirma-2

Gerekli malzemeler

  • 750 Gram tüm ceviz içi

Palızası için:

  • 2 Su bardağı pekmez
  • 10 Su bardağı su
  • 1,5 Su bardağı buğday nişastası
  • ½ Su bardağı un
  • 2 Su bardağı şeker
  • 1 Çay kaşığı tere yağı
  •  İğne, sağlam ip ve ipe geçirdiğimiz cevizleri asmak için tel veye ağaçtan kesilmiş çatal
palıza
palıza

 Hazırlanışı:

Yayla bandırmasının önce cevizlerini hazırlamak gerekiyor.  Bütün olan cevizlerin her birini dörde ayırın bunların hepsini  iğneyle ipe dizin ve çatallara bağlayın.

Çukur bir tencereye nişasta ve unu koyun. kullanacağınız sudan 3 bardak kadarını da  döküp  nişastanın iyice ezilmesini sağlayın, sonra diğer malzemelerin tamamını tencereye dökün iyice karıştırınca ocağa koyun.

Şimdi palızayı pişirmeye başlayın, topaklanma dan pişmesi için  sürekli karıştırın. Koyulaşıp kıvam almaya başladı mı rengi de değişir pekmezin rengini alır, iyice karıştıra karıştıra pişirin son anlarında tere yağını karıştırın (tere yağı palızanın parlak olmasını sağlar).

Yayla bandırmasının en zevkli en heyecanlı kısmı bandırmayı palızayla buluşturma vaktidir, ipe dizilmiş cevizler  kısık ateşte pişmeye devam eden tencereye daldırılır bu esnada haydar haydar (es es daha es rüzgar anlamında  ki bandırmalar iki kez palızaya batacağı için rüzgarla birinci batımda biraz kuruması istenir) sesleriyle iplere takılır. Bütün ceviz iplerini  aynı şekilde  palızaya batırınca tekrardan ilk batanlardan  başlayıp  ikinci kez palızaya batırıp,  tellere takarak kurumaya bırakın. Bandırma yaklaşık 4-5 günde kurur  sonra cam borcamlar da muhafaza edebilirsiniz uzun süre dayanır.

Kış aylarının vitamin deposu  yayla bandırması  aslında üzüm suyuyla yapılır ama üzüm suyu olmadığı yerde pekmezle de aynı tadı  yakalayabilirsiniz, denemenizi tavsiye ederim çok kolay,  afiyet olsun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.