İçecekler

Kızılcık Şurubu Tarifi

Kızılcık şurubu için gerekli malzemeler:

Kızılcık kirazı

5 Kilo kızılcık kirazı

3 Su bardağı toz şeker

1 Çay kaşığı limon tuzu

Hazırlanışı:

Kızılcık şurubu biraz zahmetli, fakat tadını çok sevdiğim için ben yaylada bahçemizde olan ağaçtan silkeleyip  yaptım ölçüyü yaklaşık olarak veriyorum ama mutlaka denemelisiniz çok güzel katkısız bir meyve suyu,  ayrıca  cam bir kavanozda saklarsanız uzun süre dayanıyor.

Şimdi tarife geçelim kızılcıklar toplanıp ayıklandıktan sonra iyice yıkayın, sonra (ben leğende odun ateşinde pişirdim) pişireceğiniz büyükçe bir tencere veya leğene koyun, kızılcık kirazlarının üzerini yaklaşık dört parmak geçecek şekilde su dökün ve ocağa koyun.

Kızılcıklar iyice kaynasın tam olarak kirazlar  kaynaya kaynaya kabukları çatlayıncaya dek kaynatın.

Kiraz Şurubu

Kızılcık kirazlarının kaynama süresi tamamlanınca temiz bir bez torbaya dökerek suyunu başka bir kabın içine alın sonra  torbadaki kirazların soğumasını bekleyin ve soğuyan torbadaki kirazları elinizle torbayı sıkarak   içinde kalan suları da diğer suyun içine akıtın ( Kirazları ovalayarak suyunu iyice sıkın) ve tekrar ocağa koyun kaynamaya bırakın.

 

Kızılcık kirazının suları önce  tamamen su gibi  olur kaynadıkça koyulaşmaya başlar. Kaynamaya başladıktan on beş yirmi dakika sonra şekerini ekleyin ve akışkan bir kıvam alıncaya dek kaynatmaya devam edin.Ocaktan almadan önce içine uzun süre kalacağı için çok az limon tuzunu ekleyin,(gerçi kızılcık kiraz zaten ekşi bir meyve  limon tuzu konulmayabilir ama ben yine de az da olsa koyuyorum) biraz da limon tuzuyla kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Kızılcık şurubu soğuduktan sonra cam şişeye veya kavanoza koyun.

Şimdi en zevkli kısmına geldik, kızılcık şurubunun sunum aşaması,yaklaşık olarak bir bardak kızılcık şurubu için bardağın beşte biri kadar kızılcık şurubu koyun üzerine soğuk su doldurun karıştırıp afiyetle için,  afiyet sıhhat olsun.

 

Kızılcık kirazını tam olgunlaştıktan  sonra hiç bir katkı maddesi olmadan yapılan.

Oylama
recipe image
Yemek İsmi
Kızılcık Şurubu Tarifi
Yazar
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişirme süresi
Toplam Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.