Tatlı tarifleri

Tarsus Usulü Kabak Tatlısı

Malzemeler:

Kabak tatlısı
Kabak tatlısı
  • 10 Kilo dilmlenmiş mantaş kabağı
  • 10 Kio şeker
  • 13 Litre su
  • 1 Tatlı kaşığı limon tuzu
  • 1 Dal reyhan veya 4-5 tane kadar karanfil
  • 1 kg  sönmemiş kreç (kabakları içinde bekletmek için)

kabak-tatlisiKabak tatlısının yapılışı:

Kabak tatlısını yapmaya önce kreci bolca suya ıslayın karıştırarak krecin erimesini sağlayın sonra suyunun durulması için hiç karıştırmadan en az 4 saat bekleyin.

Kabakları bir gün önceden soyup dilimleri mümkün olduğunca eşit olacak şekilde yaklaşık 1,5 santim civarında  dilimleyin.  Dilimlenen kabakları krecin suyunu hiç bulandırmadan (kireçli suyun üzerindeki tortuyu bir kaşık yardımıyla yavaş hareketlerle alın) daha sonra üzerinde üzerinden alarak kabakları ıslayın, su kabakların tamamen üzerini örtsün böylece sabaha kadar bekletin.

Kreçli  suyunda beklettiğiniz kabakları oldukça iyi yani, bolca yıkayın biraz da duru suda bekletin.  Kabaklar duru suda beklerken şeker ve suyu ocakta,   şeker eriyinceye dek kaynatıp ocaktan alın (ben odun ateşinde yaptım imkanınız varsa odun ateşinde daha kolay oluyor) biraz soğumaya bırakın.

Şimdi kabakları şekerli suya atmak için her bir kabak dilimini bir çatal veya kürdan yardımıyla şire içine çeksin diye bir iki yerinden delerek  pişirme leğenine atın (kabak tatlısı açık bir leğende pişerse ezilmeden daha rahat pişer) ve ocağa koyup kaynatmaya başlayın. Kabak tatlısını yaparken önce hızlı ateşte biraz kaynatın sonra orta ateşte pişrin ateş çok olursa koyduğunuz su kabaklar pişmaden buharlaşır onun için yavaş yavaş kabakların içi boşalıp şireyle doluncaya dek sabırla yavaş yavaş pişirin. Kabak tatlısı bal renğinde dışı  kıtır kıtır olup içi şire dolunca  reyhanı ve limon tuzunuda ekleyip biraz da  birlikte  kaynatın sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Kabak tatlısını yaparken pişme kıvamı  değişir yani ben odun ateşinde 10 kilo kabağı yaklaşık 4-4,5 satte pişirdim eğer siz ocakta yaparsanız süre değişebilir kontrol ederek pişirme işlemini yapın.

Kabak tatlısı soğuduktan sonra kavanozlara yerleştirin şire içerisinde uzun süre dayanır  muhteşem bir lezzet yaparken zaman alıyor ama uzun sürede tüketilen bir tatlı olduğu için yorulmaya deyer tavsiye ederim afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.